banner seokod.pl

Domy pasywne portal

Dodano: 4 lata 4 miesiące temu
Marzy Ci się dom który będzie idealnie współgrał z otaczającym światem i czerpał z niego dobro. Dom pasywny lub dom energooszczędny będą idealnym rozwiązaniem. Budownictwo energooszczędne przechodzi obecnie swój rozkwit i przejeżdżając Polskę wzdłuż i w szerz spotkać można wiele budowli energooszczędnych.

Budynek energooszczędny a budynek pasywny to nieco odmienne formy ekologicznego budownictwa. Każdy dom pasywny jest także domem energooszczędnym ale nie wszystkie domy energooszczędne są pasywne.
Budownictwo energooszczędne opiera się o bardzo dobra izolację, która nie pozwoli ciepłu wydostać się na zewnątrz. To bryły, które wykorzystują ciepło ze słońca aby zmniejszyć koszty ogrzania domu.

Budynek pasywny jest tak rozplanowany architektonicznie aby pory dnia współgrały z przeznaczeniem pomieszczeń. Strefa dzienna jest umieszczana od strony południowej aby w pełni wykorzystać światło a strefa nocna od strony północnej. Są to domy z dużymi powierzchniami przeszklonymi.

Budownictwo energooszczędne ma systemy ogrzewania które są również energooszczędne i ekologiczne. Są to systemy solarne, pompy ciepła i piece kondensacyjne. Budynek pasywny dodatkowo poza ciepłem ze słońca wykorzystuje też ciepło wytwarzane przez domowników i tym w zasadzie najbardziej różni się od zwykłego domu energooszczędnego. Dom pasywny zużyje w ciągu roku około 15 kWh na metr kwadratowy a ten energooszczędny około 70 kWh.
Budownictwo energooszczędne to budownictwo przyszłości. Nowoczesne technologie pozwalają w tej dziedzinie osiągać coraz więcej dla ochrony środowiska i dla oszczędności konsumenta.

Podobne wpisy

Komentarze